Fotografie cyfrowe

rozdzielczość zdjęciaNajistotniejszymi rzeczami w przypadku zdjęć cyfrowych jest ich odpowiednia jakość, która zależy od kilku istotnych rzeczy:

- rozdzielczości zapisanego obrazu

- kompresji obrazu zastosowanej podczas zapisu zdjęcia

- właściwej obróbki zdjęć

Opiszemy pokrótce wszystkie te czynniki, dzięki czemu będziemy mogli ulepszyć jakość naszych fotografii.

Rozdzielczość zdjęć cyfrowych

Należy pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość odbitki. Wyższa rozdzielczość sprawia również, że jesteśmy w stanie uzyskać odbitki o większych rozmiarach. Znając rozdzielczość fotografii można obliczyć największy rozmiar zdjęcia, który możemy uzyskać w trakcie wykonywania odbitek tak, by zdjęcie było nadal w stu procentach idealne. Jak to obliczyć? W sposób bardzo łatwy. Należy podzielić rozdzielczość 1 boku przez 300 (dpi) i uzyskany wynik (jest w calach) pomnożyć przez 2.54. W ten oto sposób uzyskujemy wymiar pierwszego boku odbitki w centymetrach. W ten sam sposób obliczamy następnie wymiar drugiego boku. Maksymalne formaty odbitek dla podstawowych rozdzielczości to: 1 mln pikseli - 9x13 cm, 2 mln pikseli - 10x15 cm, 3 mln pikseli - 13x18 cm, 4 mln pikseli - 15x21 cm 5 mln, pikseli - 20x30 cm, 7 mln pikseli - 25x38 cm.

Kompresja zdjęć

Jakość odbitek zależy również od zastosowanej kompresji. Jej stopień reguluje się albo w aparacie cyfrowym, albo później w programie graficznym, który służy do obróbki fotografii. Wyższy stopień kompresji oznacza słabszą jakość zdjęcia, dlatego tak ważne jest, by stosować kompresję o stopniu niskim, bądź też średnim. W jaki zatem sposób możemy ulepszyć swoje zdjęcia? Powinniśmy zadbać o odpowiednią kompresję, bądź ustawić wymaganą rozdzielczość w aparacie cyfrowym (gdyż późniejsze jej zwiększenie w programie graficznym wcale nie poprawi wyglądu obrazu!). W przypadku przesyłania zdjęć nie powinniśmy zapisywać ich w formacie tiff, lecz jpg. To najbardziej polecany format, ponieważ wówczas waga fotografii jest odpowiednia i przesyłanie jest szybkie. Jeśli zaś chodzi o gęstość zapisu pliku, najbardziej polecaną jest 300DPI.

Powiązane artykuły

Nasz partner

 

www.salonsuperoptyk.pl

www.optyksolskiego.pl

www.bieszczady-bieszczady.pl

www.wolczynskidesign.pl