Jak wykonywać udane zdjęcia?

Jak zrobić dobre zdjęcieMożliwość szybkiego i łatwego pozyskiwania interesujących ujęć jest niewątpliwą zasługą rozwoju fotografii cyfrowej. Dawno już minęły czasy, w których to musieliśmy stale martwić się o wolne ilość wolnego miejsca na kliszy. Samo wykonywanie zdjęć stało się ponadto znacznie tańsze, i nierzadko bardziej efektywne. Oczywiście, każdy powinien trzymać się przy tym kilku podstawowych zasad. Podstawową regułą jest wykonywanie przynajmniej kilku zdjęć danego ujęcia, jeśli tylko zależy nam na uzyskaniu faktycznie dobrych efektów. W przypadku krajobrazów powinno to być minimum trzy próby, w przypadku osób – nawet sześć czy siedem. W taki sposób upewnimy się, że zawsze uda się nam wykonać przynajmniej jedno faktycznie dobre zdjęcie. Jest to bardzo ważne tym bardziej, że oszczędzimy sobie tutaj licznych problemów z późniejszym retuszowaniem i modyfikowanym wykonanych już zdjęć; jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, to w większości przypadków na jedno zdjęcie będziemy musieli poświęcić około 30 minut. Z tego też powodu znacznie łatwiej – i o wiele taniej – jest po prostu wykonać większą ilość zdjęć.

Jeśli chcemy mieć później możliwość wywołania naszego zdjęcia w większych wymiarach, to powinniśmy wykonywać je w jak najwyższej rozdzielczości. Ponadto fotografię wykonaną w wysokiej rozdzielczości możemy bez żadnych problemów zmniejszyć do zadowalających nas wymiarów – każdy, nawet najbardziej podstawowy program do obróbki zdjęć posiada takie funkcje. Zdjęcia należy wykonywać starannie i ostrożnie, mając przy tym na uwadze ich specyfikę. Warto zdawać sobie tutaj sprawę z istnienia systemu zwalniania migawki, nazywanego czasami spustem migawki. Jeśli będziemy korzystali z niego w umiejętny sposób i nie zwalniali zbyt szybko, możliwe będzie dogodne ustawianie ostrości i naświetlenia zdjęcia.

cechy dobrego zdjęciaNieco problemów może jednak sprawiać tutaj fotografowanie szybko poruszających się obiektów; w takim wypadku zwalnianie migawki może być poważną przeszkodą, bowiem czasami okazuje się, że fotografowany przez nas obiekt zwyczajnie nas wyprzedził i "uciekł" nam z kadru. Aby tego uniknąć, warto zacząć zwalniać przycisk nieco wcześniej i zwolnić do końca dopiero w momencie, kiedy dany obiekt już pojawi się w kadrze. Bardzo ważne jest również wybranie odpowiedniego trybu fotografowania, dopasowanego do charakteru wykonywanego przez nas zdjęcia. Jeśli ma to być na przykład fotografia skupiająca się na twarzy modela, to najlepszym rozwiązaniem jest portret. Współczesne aparaty cyfrowe dają nam w tej dziedzinie bardzo szerokie możliwości, a wybór dostępnych trybów fotografowania jest naprawdę duży.

Powiązane artykuły

Nasz partner

 

www.salonsuperoptyk.pl

www.optyksolskiego.pl

www.bieszczady-bieszczady.pl

www.wolczynskidesign.pl