Udane i nieudane zdjęcia

dobre zdjęcie cyfroweJak łatwo można się domyślić, udane i nieudane zdjęcia zawsze znacznie się od siebie różnią. W większości przypadków o udanym zdjęciu możemy powiedzieć jedynie tyle, że jest ono czytelne i wyraźne. Osiągnięcie w pełni zadowalających efektów jest możliwe dla każdego i przy użyciu dowolnego rodzaju aparatu – bez względu na to, czy jest to nowoczesne urządzenie czy też starsze już, analogowe "pudełko". Rzeczywiście dobre zdjęcie powinno przede wszystkim wzbudzać w widzach oraz nas samych zainteresowanie. Może ono przedstawiać jakikolwiek ważny dla nas i jednocześnie ulotny moment, gest czy wydarzenie. Na zdjęciach często znajdują się także różne istoty, elementy natury czy też zjawiska które pokazują, jak delikatna równowaga panuje w naszym środowisku naturalnym; zdjęcie może być zatem dla nas bardzo cennym źródłem informacji na temat otaczającego nas świata.

Cechy dobrego zdjęcia to pokazywanie, uczenie nas czy wzruszanie – obraz wywołujący w nas jakiekolwiek emocje może zostać uznany za udany. W czasie wykonywania zdjęcia sama istotna fotografowanego przez nas obiektu nie jest wcale tak istotna, jak mogłoby się wydawać. W ciekawy sposób można ukazać zarówno coś zupełnie banalnego – przechodzień na ulicy, zwykły budynek, roślina czy osoba – jak i bardziej widowiskowe rzeczy, takie jak zapierające dech w piersiach krajobrazy lub potężne budynki. Istnieją oczywiście obiekty oraz osoby bardziej fotogeniczne od innych, choć niektóre wybitne postaci w historii fotografii potrafiły wykonywać niezwykle widowiskowe zdjęcia najzwyklejszym rzeczom. W ostatecznym rachunku rodzaj obiektu wcale nie jest najważniejszy; istotne jest przede wszystkim samo spojrzenie artysty oraz sposób, w jaki potrafi on ukazać daną rzecz.

cechy udanego zdjęciaZanim zaczniemy fotografować jakiekolwiek ciekawe obiekty musimy przede wszystkim opanować sztukę patrzenia na nie i dostrzegania w nich naturalnego piękna oraz uroku. Prawdziwą wartość fotografii ocenia się patrząc na jej energię oraz ekspresję. Dość często popełnianym błędem jest tutaj chęć zawarcia na jednym zdjęciu możliwie największej liczby elementów; niestety, w taki sposób w większości przypadków nie otrzymamy zbyt interesującej fotografii. Musimy w takim razie wybrać, co ma być głównym motywem zdjęcia – ludzie, czy też otaczający ich krajobraz. Umieszczając zbyt wiele ciekawych elementów na jednym zdjęciu możemy sprawić, że żaden z nich nie będzie w stanie przyciągnąć uwagi oglądających. Wszystkie elementy które znajdą się na naszej fotografii powinny mieć jednak ze sobą wspólne cechy i łączyć się w jedną całość.

Powiązane artykuły

Nasz partner

 

www.salonsuperoptyk.pl

www.optyksolskiego.pl

www.bieszczady-bieszczady.pl

www.wolczynskidesign.pl