Jaki papier wybrać wywołując zdjęcie cyfrowe?

papier fotograficznyJuż od jakiegoś czasu fotografia cyfrowa niepodzielnie rządzi światem, a co za tym idzie, zdjęcia są przeglądane bezpośrednio na monitorach komputerów. Nie da się jednak ukryć, że większości z nas nieustannie towarzyszy tęsknota za ich wersją papierową, a tym samym za możliwością cieszenia się tymi chwilami, o których opowiadają pojedyncze odbitki. Nadal dążymy też do tego, aby dzielić się zdjęciami w ich tradycyjnej formie tak z rodziną, jak i z przyjaciółmi. Samo drukowanie zdjęć nie jest zresztą problemem, bez większego wysiłku możemy bowiem dokonać tego w domowym zaciszu. Nie oznacza to jednak, że nie myślimy także o innych formach zwłaszcza, że korzystanie z możliwości laboratoriów internetowych jawi się jako opcja tańsza, a niekiedy także bardziej wygodna. Jeszcze przed decyzją o sposobie wywoływania zdjęć warto zastanowić się nad tym, jak właściwie ma wyglądać ich wersja gotowa. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście wybór odpowiedniego papieru, a także rozmiar samego zdjęcia.

Gdy przedmiotem analizy jest wspomniany rozmiar nie ulega wątpliwości, że nie powinniśmy mieć powodów do niezadowolenia, laboratorium proponuje nam dziś bowiem już nawet nie kilka, ale kilkanaście rozmiarów charakterystycznych dla wywołanych odbitek. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie czynniki powinny mieć dla nas kluczowe znaczenie, w pierwszej kolejności musimy zdobyć informację na temat tego, jaki format fotografii jest tworzony przez aparat, którym dysponujemy. Na szczęście, w większości laboratoriów istnieje możliwość wgrania zdjęcia na serwer, a następnie dokładnego sprawdzenia, czy rozmiar, który w największym stopniu przypadł nam do gustu, nie doprowadzi do ich przyjęcia. Nawet w takiej sytuacji nie musimy jednak rezygnować z naszej koncepcji, zawsze istnieje bowiem możliwość wykadrowania fotografii. Z pewnymi problemami możemy mieć do czynienia również wówczas, gdy zastanawiamy się nad tym, jaki typ papieru fotograficznego jest najbardziej właściwy.

papier perłowyDo niedawna mogliśmy decydować przede wszystkim o wyborze pomiędzy papierem błyszczącym oraz matowym. Dziś czeka na nas także papier półmatowy, jedwabisty, a nawet perłowy. Oczywiście, najwięcej pozytywnych skojarzeń budzi papier błyszczący postrzegany jako ten, który prezentuje się znacznie ładniej niż jego matowy odpowiednik. Ten ostatni ma jednak większą odporność na uszkodzenia wywołane przez użytkownika, warto więc pomyśleć o jego zakupie wiedząc, że zdjęcia będą chętnie oglądane przez dzieci. Ciekawym pomysłem jest też inwestycja w papier półmatowy, ma on bowiem zalety obu najpopularniejszych jego typów, a jednocześnie nie jest rozwiązaniem drogim. Oryginalnym pomysłem jest też papier jedwabisty. Jego struktura przywodzi na myśl płótno, można więc odnieść wrażenie, ze obcujemy ze starymi fotografiami.

Powiązane artykuły

Nasz partner

 

www.salonsuperoptyk.pl

www.optyksolskiego.pl

www.bieszczady-bieszczady.pl

www.wolczynskidesign.pl